originální obrazy

Cvičení  Qi Gong

Pravidelně cvičíme v Ledcích,
Každý čtvrtek od 17  hodin.
Kde ? 
V zimních měsících na sále místní restaurace . 
Od jara do podzimu cvičení probíhá venku na fotbalovém hřišti.

QI GonG - Čchi Kung

Trocha teorie

Qi gong vede energii qi tělem pomocí tělesného cvičení. Nejblíže Qi gongu má taj-či, ale sestavy se prolínají a kombinují. K těmto cvičením patří i kung-fu ( přesněji wu-shu ), jehož základy přinesl do Číny Bódhidharma.
 
Proto, i když nejen z tohoto důvodu, si myslím, že původ těchto cvičení, stejně jako učení tzv.čínské medicíny nebo feng shui, sahá někam daleko, daleko do historie. A přesto, že dnes se používají tyto čínské názvy, tak původ těchto umění není čínský ani indický.
 
 
V každém případě Qi gong má léčebné účinky nejen na tělesné, ale i emoční a mentální úrovni. 
Jednotlivé cviky jsou velmi jednoduché a zvládne je každý. Během cvičení přijímáme energii okolí a ovlivňujeme tak tok qi v meridiánech.
 
Vitální energie qi neustále koluje uvnitř těla a postupně prochází všemi orgány v průběhu 24hodinového cyklu.
 
Tato energie proudí v tzv. meridiánech a akupunkturních drahách. Akupunkturní, životní body jsou uloženy na těchto drahách Vytváří spojení vnitřku těla s vnějším světem. Z těchto míst lze působit na funkční poruchy organismu ( např. pomocí akupunktury, akupresury, ale i cvičením ).
Jednotlivé dráhy mají vztah k vnitřním orgánůma a jdou ruku v ruce nejen s fyzickým tělem, ale i s emocemi a rozumovými vlastnostmi. Např. ledviny a močový měchýř, patřící k elementu vody ( podle teorie pěti prvků ), souvisí se strachem a odvahou.
 
Výsledkem tohoto cvičení je rozvoj životní síly, prevence, ale i působení na nemoci.
Vědecké výzkumy prokázaly přímý vliv na imunitní systém, zlepšení hybnosti i výkonnosti, zlepšení prokrvení svalů atd.
Cvičení má ovšem vliv na celý organismus, nejen na svalový, dýchací nebo cévní systém, ale i na nervový a endokrinní systém.
 
Podle mě skvěle doplňuje meditace, které jsou tímto více silnější a pociťování léčivých energií je daleko přímější.